AKTUALNOŚCI PDF Drukuj Email

FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI SPORTOWEJ
CZYLI ZŁOTE LATA POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ W PIOSENCE

Zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w Festiwalu Polskiej Piosenki Sportowej. Jest to impreza organizowana po raz pierwszy w naszej szkole i będzie towarzyszyła obchodom XXV Olimpijskich Dni Sportu. Z tej okazji wspólnie odbędziemy podróż sentymentalną do lat świetności polskiej piłki nożnej. Zabiorą nas w nią piosenki, które w latach 70-dziesiątych i 80-dziesiątych wykonywali tacy wokaliści jak: Maryla Rodowicz, Bohdan Łazuka, Maria Koterbska, Andrzej Dąbrowski czy Anna Jantar. Impreza została zaplanowana na 16 czerwca o godz.16.00. w auli szkolnej.
Regulamin festiwalu

JEST ZRYW JEST MOC

12 kwietnia 2014 roku najmłodsi zawodnicy klubu MKS Zryw Chorzów (uczniowie klasy 5 c) rozegrali w Zawierciu fazę finałową Mistrzostw Śląska. Chłopcy na turniej udali się ze swoim trenerem Łukaszem Gansincem oraz liczną grupą kibiców. Do walki młodych szczypiornistów zagrzewał doping i transparent z napisem: JEST ZRYW JEST MOC.
jestzrywjestmoc_1
jestzrywjestmoc_2

Nasi zawodnicy ropoczęli od porażki z KS Viret CMC Zawiercie 16:10, następnie wygrali z MORIS Mysłowice 17:12. Ostatni mecz był niezwykle zacięty i zakończył się jednobramkowym zwycięstwem SPR Pogoń 1945 Zabrze 18:17. Ostatecznie chłopcy zdobyli III miejsce w naszym województwie w kategorii chłopców młodszych. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:
Maciej Widawski - najlepszy zawodnik drużyny MKS "Zryw" Chorzów
Karol Tadej - najwięcej zdobytych  bramek
Bartek Zagała - nagroda Fair Play
Gratulacje dla trenera i zawodników a także szczególne podziękowania dla grupy kibiców za zaangażowanie i sportowy doping.

MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ SPORTOWYCH

W dniach 29-30 marca 2014 r. w Raciborzu odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych. Drużyna naszej szkoły wystartowała w składzie: Paulina Peda, Sylwia Spoljar, Patrycja Brembor, Piotr Ellgoth, Szymon Kurowski, Krzysztof Świstek, Krzysztof Jung.
W klasyfikacji medalowej wywalczyliśmy 6 miejsce a drużynowo zajęliśmy 10 miejsce.
Medale i punkty zdobyli: Paulina Peda – 2 złote i 2 srebrne medale, Sylwia Spoljar – brązowy medal i piate miejsce startując stylem klasycznym. Wśród chłopców najwięcej punktów zdobył Krzysztof Jung zajmując dwukrotnie trzecie miejsce w finale B na dystansie 100 i 200m. st. klasycznym.

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY PŁYWACKIE W GRECJI

Do reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy została powołana zawodniczka naszej szkoły Paulina Peda. Zawody odbyły się w dniach 12-13.04.2014 r. w Alexandroupolis w Grecji. Do rywalizacji stanęły reprezentacje z: Brazylii, Bułgarii, Cypru, Czech, Grecji, Izraela, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Polski.
miting_grecja_1
miting_grecja_2

Paulina wystartowała w konkurencjach sprinterskich. Na dystansie 50m. stylem grzbietowym zdobyła brązowy medal, na 50m. stylem dowolnym wywalczyła czwarte miejsce a w sztafecie 4x100m. stylem dowolnym, startując na pierwszej zmianie, poprawiając rekord życiowy, przyczyniła się do zdobycia pierwszego miejsca. Dziewczęta pokonały drużynę Brazylii o 2 setne sekundy.
Ta bardzo utalentowana uczennica naszej szkoły ma ogromne możliwości i jeżeli tylko poprze to odpowiednia pracą treningową ma szanse reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w lipcu w Holandii. Gratulujemy zawodniczce oraz trenerowi Sławomirowi Pąchalskiemu

CZEKOLADOWE ŚWIĘTO W BIBLIOTECE

12 kwietnia jest Światowym Dniem Czekolady. W obchody tego święta włączyła się biblioteka naszej szkoły. Wszystkie klasy trzecie szkoły podstawowej uczestniczyły w specjalnej lekcji, podczas której dowiedziały się z czego powstaje czekolada, w jaki sposób jest wytwarzana, jakie ma właściwości. Dzieci wysłuchały wierszy, opowiadań i piosenek o czekoladzie, obejrzały fragment filmu o jej produkcji.
swieto_czekolady_1
swieto_czekolady_2

Oprócz tego, każdy kto tego dnia wypożyczył książkę mógł poczęstować się kosteczką czekolady. Zainteresowanie było bardzo duże szczególnie wśród gimnazjalistów. Przed biblioteką na specjalnej tablicy w kształcie tabliczki czekolady chętni uczniowie wpisywali swoje przemyślenia na jej temat. Poprzez taki projekt dzieci uczą się wyrażać swoje myśli i formułować opinie.
Mamy nadzieję, że Święto Czekolady na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkoły.

ROWEROWE ROZGRYWKI

  11 kwietnia 2014 r. już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Drużynowe zwycięstwo przypadło zespołom Szkoły Podstawowej nr 5 w składzie: Dominik Wołowczyk, Jakub Kruk i Bartosz Zagała oraz Gimnazjum Sportowego nr 11 w składzie Maciej Machulec, Franciszek Kołecki i Paweł Podgórski.
konkurs_ruchu_drogowego_2
konkurs_ruchu_drogowego_1

W kategorii szkół podstawowych drugie miejsce zdobyła SP nr 1, zaś trzecie - SP 15. Drugie miejsce wśród gimnazjów otrzymała drużyna Gimnazjum nr 7, trzecie - Gimnazjum nr 10. Nagrody dla uczniów ufundowane były przez Urząd Miasta Chorzów.
Indywidualnie najlepszym zawodnikiem w kategorii szkół podstawowych został Dominik Wołowczyk  - SP nr 5, w kategorii gimnazjów -  Agata Bała z Gimnazjum nr 7. Uczniowie otrzymali w nagrodę rowery sponsorowane przez PZU SA.
Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz funkcjonariusze  Staży Miejskiej.

AWANS DO FINAŁÓW ZPRP

Szczypiorniści MKS Zryw Chorzów znaleźli się w gronie 16 najlepszych drużyn w Polsce w kategorii chłopców - rocznik 2001. Na co dzień uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 5 i trenują już trzeci rok pod okiem Mieczysława Mielcarka.
polfinalyzprp_2
polfinalyzprp_1

W dniach 4-6 kwietnia 2014 r. brali udział w półfinałach Pucharu ZPRP w Zawadzkiem. Dzięki wygranym meczom z: ASPR Zawadzkie (21:14), CHKS Łódź (24:20) i porażce w starciu ze zwycięzcą półfinału EUCO-UKS Dziewiątka Legnica (16:23), uzyskali awans z drugiego miejsca. Na szczególne wyróżnienie wśród naszych zawodników zasługują Kamil Dziuba (23 bramki)  i Michał Kruczalok (16 bramek). Chłopcy w klasyfikacji najlepszych strzelców turnieju zajęli pierwsze i drugie miejsce. Młodym piłkarzom gratulujemy i życzymy powodzenia w rozgrywkach finałowych.

 
CO NAS CZEKA W KWIETNIU

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
Kwiecień Miesiącem Kultury Zdrowotnej
1.04.2014 r. - Sprawdzian dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej
7.04.2014 r. - Obchody Światowego Dnia Promocji Zdrowia
7.04.2014 r. - Spotkania indywidualne wychowawców z rodzicami
11.04.2014 r. - Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
14-16.04.2014 r. - Szkolne Rekolekcje Wielkopostne
17-22.04.2014 r. - Wiosenna przerwa świąteczna
23.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – część humanistyczna
24.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – część matematyczno-przyrodnicza
25.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – język obcy nowożytny
29.04.2014 r. - Akademia poświęcona postaci kanonizowanego Jana Pawła II
30.04.2014 r. - Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja 
                     Rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

"Choroby wektorowe" pod takim hasłem będzie obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2014. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowia publicznego na świecie.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia chcemy zwrócić uwagę na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją o tych chorobach: choroby wektorowe informacje.
TEATRALNE SUKCESY

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
teatralne_sukcesy

Jurorzy miejskiego przeglądu w składzie: Barbara Lubo aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, Zbigniew Wróbel aktor Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Iwona Woźniak teatrolog, reżyser teatralny przyznali pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klasie 2d za spektakl „Wiejskie podwórko” w reżyserii Bożeny Przybylskiej.

 
GRAND PRIX XXIV FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH:
klasa II A
CZTERY PORY ROKU
grandprix

NAGRODA JANUSZKA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA FESTIWALU:
KLARA KOSTOŃ klasa 2 d
januszek

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
klasa 6a
KRZYWA BAJKA
nagrodapublicznosci

Życie to teatr, gdzie puentę pisze czas.
Gdzie sen się miesza z jawą,
Gdzie wciąż się czeka braw.

WYNIKI DRUGIEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
środa, 19 marca 2014
r.
I miejsce  
„Senny koszmar” kl. - 5d
sp4-6_1

II miejsce 
„Krzywa bajka” kl. - 6a
sp4-6_2

III miejsce
„Szatan z siódmej klasy” kl. - 5b
sp4-6_3

Nominacje do Januszka:
nominacje
Jakub Norek za rolę Szczęśliwego Człowieka w przedstawieniu kl.IIB „Cztery pory roku”
Klara Kostoń za rolę Kury w przedstawieniu kl. 2d „Na wiejskim podwórku”
Artur Świtała za rolę Koguta w przedstawieniu kl. 2d „Na wiejskim podwórku”
Maja Madajewska za rolę Baby Jagi w przedstawieniu kl. 2a „Baśniowy ambaras”
Mateusz Wystop za rolę Kmiecia w przedstawieniu kl. 4b „Za ósmą górą”

WYNIKI PIERWSZEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
wtorek, 18 marca 2014 r.
Grupa młodsza
I miejsce  
„Wiejskie podwórko” - 2d
sp1-3_1
II miejsce
„Słoń Trąbalski” - 1b
sp1-3_2
III miejsce
„Brudas” - 2b
sp1-3_3
Grupa starsza
I miejsce
„Cztery pory roku” - IIA
gim_1
II miejsce
„Kopciuszek” - ID
gim_2
III miejsce
„Lektury wg klasy IIB” - IIB
gim_3

Czytaj całość…