AKTUALNOŚCI PDF Drukuj Email

CZEKOLADOWE ŚWIĘTO W BIBLIOTECE

12 kwietnia jest Światowym Dniem Czekolady. W obchody tego święta włączyła się biblioteka naszej szkoły. Wszystkie klasy trzecie szkoły podstawowej uczestniczyły w specjalnej lekcji, podczas której dowiedziały się z czego powstaje czekolada, w jaki sposób jest wytwarzana, jakie ma właściwości. Dzieci wysłuchały wierszy, opowiadań i piosenek o czekoladzie, obejrzały fragment filmu o jej produkcji.
swieto_czekolady_1
swieto_czekolady_2

Oprócz tego, każdy kto tego dnia wypożyczył książkę mógł poczęstować się kosteczką czekolady. Zainteresowanie było bardzo duże szczególnie wśród gimnazjalistów. Przed biblioteką na specjalnej tablicy w kształcie tabliczki czekolady chętni uczniowie wpisywali swoje przemyślenia na jej temat. Poprzez taki projekt dzieci uczą się wyrażać swoje myśli i formułować opinie.
Mamy nadzieję, że Święto Czekolady na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkoły.

 
FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI SPORTOWEJ
CZYLI ZŁOTE LATA POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ W PIOSENCE !


Zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w Festiwalu Polskiej Piosenki Sportowej. Jest to impreza organizowana po raz pierwszy w naszej szkole i będzie towarzyszyła obchodom XXV Olimpijskich Dni Sportu. Z tej okazji wspólnie odbędziemy podróż sentymentalną do lat świetności polskiej piłki nożnej. Zabiorą nas w nią piosenki, które w latach 70-dziesiątych i 80-dziesiątych wykonywali tacy wokaliści jak: Maryla Rodowicz, Bohdan Łazuka, Maria Koterbska, Andrzej Dąbrowski czy Anna Jantar. Impreza została zaplanowana na 16 czerwca o godz.16.00. w auli szkolnej.
Regulamin festiwalu

ROWEROWE ROZGRYWKI

  11 kwietnia 2014 r. już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Drużynowe zwycięstwo przypadło zespołom Szkoły Podstawowej nr 5 w składzie: Dominik Wołowczyk, Jakub Kruk i Bartosz Zagała oraz Gimnazjum Sportowego nr 11 w składzie Maciej Machulec, Franciszek Kołecki i Paweł Podgórski.
konkurs_ruchu_drogowego_2
konkurs_ruchu_drogowego_1

W kategorii szkół podstawowych drugie miejsce zdobyła SP nr 1, zaś trzecie - SP 15. Drugie miejsce wśród gimnazjów otrzymała drużyna Gimnazjum nr 7, trzecie - Gimnazjum nr 10. Nagrody dla uczniów ufundowane były przez Urząd Miasta Chorzów.
Indywidualnie najlepszym zawodnikiem w kategorii szkół podstawowych został Dominik Wołowczyk  - SP nr 5, w kategorii gimnazjów -  Agata Bała z Gimnazjum nr 7. Uczniowie otrzymali w nagrodę rowery sponsorowane przez PZU SA.
Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz funkcjonariusze  Staży Miejskiej.

AWANS DO FINAŁÓW ZPRP

Szczypiorniści MKS Zryw Chorzów znaleźli się w gronie 16 najlepszych drużyn w Polsce w kategorii chłopców - rocznik 2001. Na co dzień uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 5 i trenują już trzeci rok pod okiem Mieczysława Mielcarka.
polfinalyzprp_2
polfinalyzprp_1

W dniach 4-6 kwietnia 2014 r. brali udział w półfinałach Pucharu ZPRP w Zawadzkiem. Dzięki wygranym meczom z: ASPR Zawadzkie (21:14), CHKS Łódź (24:20) i porażce w starciu ze zwycięzcą półfinału EUCO-UKS Dziewiątka Legnica (16:23), uzyskali awans z drugiego miejsca. Na szczególne wyróżnienie wśród naszych zawodników zasługują Kamil Dziuba (23 bramki)  i Michał Kruczalok (16 bramek). Chłopcy w klasyfikacji najlepszych strzelców turnieju zajęli pierwsze i drugie miejsce. Młodym piłkarzom gratulujemy i życzymy powodzenia w rozgrywkach finałowych.

 
CO NAS CZEKA W KWIETNIU

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
Kwiecień Miesiącem Kultury Zdrowotnej
1.04.2014 r. - Sprawdzian dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej
7.04.2014 r. - Obchody Światowego Dnia Promocji Zdrowia
7.04.2014 r. - Spotkania indywidualne wychowawców z rodzicami
11.04.2014 r. - Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
14-16.04.2014 r. - Szkolne Rekolekcje Wielkopostne
17-22.04.2014 r. - Wiosenna przerwa świąteczna
23.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – część humanistyczna
24.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – część matematyczno-przyrodnicza
25.04.2014 r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum – język obcy nowożytny
29.04.2014 r. - Akademia poświęcona postaci kanonizowanego Jana Pawła II
30.04.2014 r. - Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja 
                     Rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

"Choroby wektorowe" pod takim hasłem będzie obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2014. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowia publicznego na świecie.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia chcemy zwrócić uwagę na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją o tych chorobach: choroby wektorowe informacje.
TEATRALNE SUKCESY

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
teatralne_sukcesy

Jurorzy miejskiego przeglądu w składzie: Barbara Lubo aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, Zbigniew Wróbel aktor Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Iwona Woźniak teatrolog, reżyser teatralny przyznali pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klasie 2d za spektakl „Wiejskie podwórko” w reżyserii Bożeny Przybylskiej.

 
GRAND PRIX XXIV FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH:
klasa II A
CZTERY PORY ROKU
grandprix

NAGRODA JANUSZKA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA FESTIWALU:
KLARA KOSTOŃ klasa 2 d
januszek

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
klasa 6a
KRZYWA BAJKA
nagrodapublicznosci

Życie to teatr, gdzie puentę pisze czas.
Gdzie sen się miesza z jawą,
Gdzie wciąż się czeka braw.

WYNIKI DRUGIEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
środa, 19 marca 2014
r.
I miejsce  
„Senny koszmar” kl. - 5d
sp4-6_1

II miejsce 
„Krzywa bajka” kl. - 6a
sp4-6_2

III miejsce
„Szatan z siódmej klasy” kl. - 5b
sp4-6_3

Nominacje do Januszka:
nominacje
Jakub Norek za rolę Szczęśliwego Człowieka w przedstawieniu kl.IIB „Cztery pory roku”
Klara Kostoń za rolę Kury w przedstawieniu kl. 2d „Na wiejskim podwórku”
Artur Świtała za rolę Koguta w przedstawieniu kl. 2d „Na wiejskim podwórku”
Maja Madajewska za rolę Baby Jagi w przedstawieniu kl. 2a „Baśniowy ambaras”
Mateusz Wystop za rolę Kmiecia w przedstawieniu kl. 4b „Za ósmą górą”

WYNIKI PIERWSZEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
wtorek, 18 marca 2014 r.
Grupa młodsza
I miejsce  
„Wiejskie podwórko” - 2d
sp1-3_1
II miejsce
„Słoń Trąbalski” - 1b
sp1-3_2
III miejsce
„Brudas” - 2b
sp1-3_3
Grupa starsza
I miejsce
„Cztery pory roku” - IIA
gim_1
II miejsce
„Kopciuszek” - ID
gim_2
III miejsce
„Lektury wg klasy IIB” - IIB
gim_3

SUKCESY NASZYCH SPORTOWCÓW

Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 16 lat
14-16.03.2014r. Gorzów Wielkopolski

W kuźni talentów jaką niewątpliwie jest chorzowski Zespół Szkół Sportowych nr 1 oszlifowano kolejny diament. Podopieczna trenera Sławomira Pąchalskiego Paulina Peda zdobyła pięć medali, 3 złote na dystansie 50m st. dowolnym, grzbietowym i 100 zmiennym, dwukrotnie była druga na dystansie 50 i 100m st. motylkowym. Ustanowiła pięć rekordów Śląska. Paulina to wszechstronna zawodniczka o czym świadczy tytuł Mistrzyni Polski w stylu zmiennym. Wysoki poziom sportowy jaki prezentuje pozwala mieć nadzieję, że to początek drogi do obiecującej kariery sportowej.
Dobrą formę zaprezentowała również Sylwia Spojlar. Zawodniczka trzykrotnie przebijała się przez sito eliminacji i wystartowała w finałach na dystansie 50, 100 i 200m st. klasycznym, zdobyła dwukrotnie 6 miejsce i raz 9 miejsce.
W zawodach wzięli udział również Ellgoth Piotr, Kurowski Szymon, Świstek Krzysztof. Zawodnicy otarli się o finały. W konkurencjach, w których startowali znacznie poprawiali rekordy życiowe.


Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 15 lat
07-09.03.2014r. Gliwice

Czteroosobowa reprezentacja k.s. Piątki Chorzów działającej przy Zespole Szkół Sportowych nr 1 wystartowała w tych zawodach. Krzysztof  Jung startując na dystansach 50,100 i 200m st. klasycznym oraz 100m st. zmiennym jak wichura przemknął przez eliminacje zajmując wysokie miejsca. W finałach po zaciętych i bardzo emocjonujących wyścigach trzykrotnie zajął 7 miejsce. Na dystansie 200m st. klasycznym wynik uzyskany przez zawodnika był aż o 4 sek.lepszy od rekordu życiowego uzyskanego na poprzednich zawodach.
W zawodach wystartowały również dziewczęta: Patrycja Brembor, Karolina Kowalska, Marta Cierpka. Zawodniczki  dobrze się zaprezentowały ustanawiając rekordy życiowe.
Grupę do zawodów przygotowała trener Małgorzata Myrcik.

Biegi łyżwiarskie

W dniu 12 marca 2014 roku  w Jastrzębiu Zdroju odbył się Finał Wojewódzki w Biegach Łyżwiarskich szkół gimnazjalnych. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły po wygranych kwalifikacjach w mieście, mogła walczyć w finale z trzynastoma najlepszymi szkołami w województwie.
biegi_lyzwiarskie

Po zaciętej walce dziewczyny zajęły ostatecznie czwarte miejsce, poprawiając tym samym wynik z ubiegłego roku (V miejsce),co sprawia iż sukces jest jeszcze większy! Szkołę reprezentowały: Cieślińska Katarzyna IID, Miarka Martyna IIID, Leśniak Patrycja ID, Szczepańczyk Wiktoria IC pod opieką Sebastiana Rostka.

SZKOŁA NA TARGACH EDUKACYJNYCH

Dnia 14 marca w Gimnazjum nr 7 przy ulicy Farnej w Chorzowie odbyły się Targi Edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, na których zaprezentowali się przedstawiciele naszego gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego.
targi_edukacyjne_1 targi_edukacyjne_2

Dzięki targom uczniowie chorzowskich szkół podstawowych i ich rodzice mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną naszej szkoły, poznać kryteria rekrutacji i wymogi stawiane kandydatom, by zdobyć wiedzę, która na pewno pomoże im w trafnym wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
   

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole realizowany jest program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany do uczniów gimnazjum, gdyż w tym okresie nauki gwałtowanie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Program realizowany jest we współpracy z Sekcją Oświaty Zdrowotnej PSSE w Chorzowie. Celem programu jest zapobieganie palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej, dostarczenie wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zwiększenie świadomości na temat palenia czynnego i biernego, kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie.
W toku realizacji programu uczniowie zaangażowani zostaną w zajęcia obejmujące następujące zagadnienia:
1. Uzasadnienie i wzmacnianie postaw prozdrowotnych.
2. Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb.
3. Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego oraz przedstawienie sposobów odmawiania.
4. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z problemami.
5. Wzmacnianie poczucia własnej wartości, kształtowanie umiejętności społecznych.

TRZYMAJ FORMĘ

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie szóstych klas sportowych szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli podejmują różnorodne działania  w ramach realizacji Programu Edukacyjnego "Trzymaj formę". Organizatorem programu jest Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.
trzymaj_forme_1

Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.
Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowane działania powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Takie podejście  pozwoli skutecznie walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi młodych ludzi, które prowadzą do otyłości i nadwagi a w konsekwencji do wielu przewlekłych chorób.
Broszura trzymaj formę

NASI RECYTATORZY ZNOWU NAJLEPSI

Mały Ogólnopolski Konkurs Recytatorski na szczeblu miejskim okazał się niezwykle udany dla trójki naszych uczniów. 5 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie zabłysnęli talentem recytatorskim i obyciem scenicznym. Wzruszyli publiczność i wpadli w oko jurorom.
najlepsi_recytatorzy_w_miescie

Pierwsze miejsce w kategorii uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej zyskała Klara Kostoń z kl. 2d, którą przygotowała Bożena Przybylska.
Pierwsze miejsce w kategorii uczniowie klas 4–6 szkoły podstawowej zdobyła Weronika Wołowczyk z kl. 5c, nad która opiekę sprawowała Bogna Fonferek.
Trzecie miejsce w kategorii uczniowie gimnazjum zajął Jakub Norek, któremu pomagała Tatiana Urbanowicz-Weidner. To kolejne zwycięstwo naszych uczniów. Warto podkreślić, że Klara Kostoń i Weronika Wołowczyk będą reprezentować miasto podczas konkursu na szczeblu reginalnym.

TYTUŁ OBRONIONY
Po raz kolejny Maciek Sowiński (3a) został Szachowym Mistrzem Chorzowa. Wywalczony przed rokiem tytuł obronił po zaciętej walce. Maciek wykazał się dużą dojrzałością, mimo bardzo młodego wieku. Jego grę cechuje spokój, koncentracja no i nieprzeciętne umiejętności.
mistrzostwa_chorzowa_szachy_3
mistrzostwa_chorzowa_szachy_4

W drużynie fantastycznie spisał się jego kolega z klasy Arek Hopek, który tak jak Maciek wygrał 6 rund (na 7 możliwych) i zajął indywidualnie wysokie 5 miejsce. Arek od zeszłego roku zrobił ogromny postęp i jest silnym punktem drużyny szkolnej.
mistrzostwa_chorzowa_szachy_5
mistrzostwa_chorzowa_szachy_2

Mocne wsparcie dali także ich starsi koledzy: Rafał Szczygłowski (6c) i Robert Kobuszewski (6a) wygrywając po 5 partii, odbierając tym samym rywalom wiele punktów. Drużynę uzupełniali także: Kacper Januszek (2a), Piotr Banasik (6a) i Dominik Wołowczyk (6d).
mistrzostwa_chorzowa_szachy_1
mistrzostwa_chorzowa_szachy_6

Dzięki doskonałej postawie całej drużyny Szkoła Podstawowa nr 5 obroniła wywalczony przed rokiem tytuł i ponownie została drużynowym Mistrzem Chorzowa w szachach. Wynik jest oczywiście premiowany awansem do zawodów rejonowych, które odbędą się 17 marca w Świętochłowicach na „Skałce”.
W turnieju wzięły udział także dziewczęta, które zajęły drużynowo 5 miejsce. Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowały: Michalina Rutkowska (5c), Weronika Wołowczyk (5c) i Aleksandra Noga (6b).


 
Z UROCZYSTĄ WIZYTĄ
Arcybiskup Wiktor Skworc
21 lutego 2014 r.

wizyta_biskupa_1
wizyta_biskupa_3
 wizyta_biskupa_2  wizyta_biskupa_4
 wizyta_biskupa_5  wizyta_biskupa_6

 

                             NAJMŁODSI PIŁKARZE

 

Uczniowie klasy 4 c dołączyli do swoich starszych kolegów i wygrali swój pierwszy wyjazdowy turniej w Chrzanowie. Grali 4 mecze każdy z każdym i z PMOS Chrzanów wygrali 11:8, z SP 101 Kraków 15:5 i Trzebinią 10:3. Trenerem chłopaków jest Mieczysław Mielcarek.

najmlodsi_pilkarze
Czytaj całość…